Wśród wielu zalet korka należy przede wszystkim wymienić: naturalność i ekologiczność, długowieczność oraz nieuleganie degradacji. Jednak jedną z istotniejszych zalet są właściwości izolacji akustycznej zarówno jak i termicznej. Określa ją bardzo niski współczynnik przepuszczalności gazów i cieczy. Wszystkie te cechy korka wynikają z jego struktury komórkowej w kształcie heksagonu, która swoim wyglądem przypomina plaster miodu. Jest to materiał hydrofobowy, a w swoim składzie zawiera dużą ilość suberyny, dzięki której korek wykazuje właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze.

Nie ma nic bardziej uciążliwego od uporczywych hałasów dobiegających zza ściany czy skrzypienia podłogi. Często klienci zadają sobie pytanie czego użyć do wyciszenia ścian i czy korek to dobre rozwiązanie? Nasi eksperci jednogłośnie twierdzą, że korek jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ ma wspaniałe właściwości izolacji akustycznej, a zarazem ze względu na swoje wymiary (od 3 do 12 mm) nie tracimy wiele na powierzchni użytkowej tak jak np. w przypadku przedścianek z płyt K-G. Dlatego też profesjonalny podkład korkowy pod panele podłogowe, korek techniczny czy też korek ścienny to idealny materiał do izolacji akustycznej pomieszczenia.

JAK WYCISZYĆ POKÓJ

Najlepszym wyborem do wygłuszenia ścian w pomieszczeniu będzie korek techniczny ze względu na większą gęstość niż np. korek ścienny. Zadowalające efekty przyniesie nam już pomieszczenie wygłuszone korkiem o grubości 3 mm, jednak najlepsze tłumienie dźwięków mają płyty korka technicznego o większej grubości takie jak 10 czy 12 mm. Jeśli jednak zależy Ci na estetycznym wykończeniu zalecamy korek techniczny wykończyć korkiem ściennym, który dodatkowo wniesie walory estetyczne do wygłuszanego pomieszczenia. Można również dowolnie pomalować go farbą lub bejcą, a jeśli zależy Ci na efekcie gładkiej ściany możesz zamontować płytę G-K.

Korek dzięki swoim właściwościom tłumi uporczywe dźwięki dochodzące zza ścian, jednak najlepiej sprawdza się gdy nie chcemy, aby to nas słyszeli sąsiedzi. Jeśli zależy Ci na wyciszeniu swojego pomieszczenia by nie dochodziły z niego żadne hałasy lub grasz na instrumencie i nie chcesz tym samym przeszkadzać swoim sąsiadom, korek techniczny jest idealnym rozwiązaniem. Korek jest dobrym izolatorem drgań i dielektrykiem, dlatego też gdy masz w swoim domu pomieszczenie takie jak np. kotłownia umiejscowiona niedaleko sypialni i przez dobiegające z niej hałasy nie możesz spać, warto wyciszyć pomieszczenie kotłowi korkiem technicznym – gwarantujemy, że już nigdy nie będziesz narzekał na dobiegające z niej hałasy.

Korek jest bardzo łatwy w montażu, dlatego uda Ci się zamontować go nawet samemu, a dokładną instrukcje znajdziesz jak zamontować korek na ścianę lub podkład korkowy pod panele podłogowe znajdziesz w innych artykułach w Strefie porad.