Wspaniałe właściwości korka sprawiają, że ma on wiele zastosowań. Jest to idealny materiał wykończeniowy dla ścian i podłóg. Możemy wykorzystać go jako podkład korkowy pod panele podłogowe, a także świetnie sprawdzi się jako dekoracja ścian. Dzięki jego licznym zaletom oraz temu, że nie ulega degradacji będziemy cieszyć się długowiecznym, naturalnym i ekologicznym materiałem, a jego własność izolacji akustycznej i cieplnej oraz zabezpieczenie ściany przed wilgocią sprawi, że korek sprawdzi się w każdym rodzaju pomieszczeń. Wszystkie te zastosowania z pewnością rozwiewają wątpliwości na temat tego jaki użyć podkład pod panele lub też czy korek ścienny jest odpowiednim materiałem wykończeniowym dla Twojego wnętrza. Sprawdź dostępność podkładu korkowego i korka ściennego w naszym sklepie.

CZYM PRZYKLEIĆ KOREK – CZYLI CO PRZYGOTOWAĆ DO MONTAŻU KORKA

Prace montażowe należy zacząć od przygotowania niezbędnych przyborów takich jak: miarka, linijka, poziomica, nóż do tapet, wałek dociskowy, gładki, pędzel do kleju oraz klej. Jeśli nie wiesz jaki klej użyć do korka, w naszej ofercie znajdziesz specjalny klej do korka Multifix, który zalecamy do montażu.

OPIS PRAC MONTAŻOWYCH KORKA

JAK PRZYGOTOWAĆ KOREK I POWIERZCHNIE?

Panele korkowe ścienne, należy rozpakować z oryginalnych zgrzewek foliowych i przechowywać w pomieszczeniu, w którym mają być wyklejane od 24 do 48 godzin przed montażem w celu aklimatyzacji korka. Przed rozpoczęciem montażu konieczne jest sprawdzenie w świetle dziennym wszystkich płytek korkowych pod względem obróbki i wykończenia, w celu zweryfikowania czy produkt nie jest uszkodzony. Reklamacje z tytułu wad widocznych na płytki korkowe, które zostały już przyklejone nie będą uwzględniane. 

Powierzchnia, na której umieszczony zostanie korek ścienny powinna być równa, gładka, niepyląca i sucha. W innym wypadku należy odpowiednio przygotować podłoże likwidując nierówności za pomocą np. szpachlówki gipsowej. 

JAK PRZYKLEIĆ KOREK DO POWIERZCHNI?

Płytki korkowe należy układać na tzw. ,,mijankę’’ z przesunięciem o ½ – 1/3 długości płytki.

Wszystkie powstałe podczas klejenia nierówności, szczeliny itp. należy osłonić listwami wykończeniowymi lub dylatacją korkową.

INSTRUKCJA MONTAŻU KORKA

  1. Zalecany klej Multifix nanosimy cienką warstwą na obie klejone powierzchnie (płytkę korkową i ścianę). Klej powinien przeschnąć ok. 5-10 min przed montażem. 
  2. Przy układaniu płytek korkowych na ścianie należy pamiętać o przesunięciu każdego rzędu płytek o ½ – 1/3 długości płytki.
  3. Płytkę korkową należy montować starannie, rozpoczynając od dokładnego umiejscowienia narożnika płytki i stopniowo przemieszczając się wzdłuż krawędzi. Należy pamiętać, że klej wiąże natychmiast i nie ma możliwości przesunięcia lub oderwania zamontowanej już płytki. 
  4. Przyklejoną płytkę korkową należy docisnąć wałkiem gumowym a nadmiar kleju natychmiast usunąć palcem. 
  5. Płytkę brzegową należy dociąć w sposób ukazany na rysunku. 

FILM INSTRUKTAŻOWY: MONTAŻ KORKA ŚCIENNEGO

PORADY DOTYCZĄCE UŻYTKOWANIA PŁYTKI KORKOWEJ 

W zależności od pory roku w okresach grzewczych, a także pomiędzy nimi, mogą pojawić się szczeliny między panelami. Powstawanie owych szczelin nie jest wadą, a wynika z oddziaływania czynników zewnętrznych, co się z tym wiąże – nie podlega gwarancji. 

Korek jest produktem pochodzącym z drzew samoregenerujących się, tym samym wytwarzany jest na bazie surowców naturalnych. Wiąże się z tym naturalnie możliwy efekt różnic kolorystycznych. Różnice mogą występować pomiędzy próbkami i wzornikami, a rzeczywistym produktem, a także między seriami produkcyjnymi korka. Dodatkowo długotrwałe oddziaływanie promieni słonecznych może wpłynąć na kolorystykę korka, co za tym idzie, mogą powstać różnice kolorystyczne. 

Należy zwracać szczególną uwagę podczas użytkowania korka na uszkodzenia mechaniczne powierzchni spowodowane twardymi i ostrymi przedmiotami (np. obcasy), ciężkimi meblami (w przypadku parkietu korkowego), defekty wyrządzone przez ostre pazury zwierząt, żwir, piasek a także wszystkie szkody powstałe w wyniku zadrapań, wyżłobień, zwykłego wycierania się powierzchni, zalania czy pożaru nie są obejmowane gwarancją.