Wspaniałe właściwości korka sprawiają, że ma on wiele zastosowań. Jest to idealny materiał wykończeniowy dla ścian i podłóg. Możemy wykorzystać go jako podkład korkowy pod panele podłogowe, a także świetnie sprawdzi się jako dekoracja ścian. Dzięki jego licznym zaletom oraz temu, że nie ulega degradacji będziemy cieszyć się długowiecznym, naturalnym i ekologicznym materiałem, a jego własność izolacji akustycznej i cieplnej oraz zabezpieczenie ściany przed wilgocią sprawi, że korek sprawdzi się w każdym rodzaju pomieszczeń. Wszystkie te zastosowania z pewnością rozwiewają wątpliwości na temat tego jaki użyć podkład pod panele lub też czy korek ścienny jest odpowiednim materiałem wykończeniowym dla Twojego wnętrza. Sprawdź dostępność podkładu korkowego i korka ściennego w naszym sklepie.

JAK PRZYGOTOWAĆ KOREK I POWIERZCHNIE?

Podkład korkowy, należy rozpakować z oryginalnych zgrzewek foliowych i przechowywać w pomieszczeniu, w którym mają być wyklejane od 24 do 48 godzin przed montażem w celu aklimatyzacji korka. Przed rozpoczęciem montażu konieczne jest sprawdzenie w świetle dziennym korka pod względem obróbki i wykończenia, w celu zweryfikowania czy produkt nie jest uszkodzony.

Przed rozpoczęciem prac montażowych należy zweryfikować, czy podłoże betonowe bądź też wykonane z zapraw mineralnych jest gładkie, niepylące i suche. Nie powinno posiadać również żadnych nierówności. W innym wypadku należy zlikwidować nierówności za pomocą np. szpachlówki gipsowej. Dopuszczalna różnica nierówności nie może przekraczać 3 mm na długości 2 m. Przed położeniem podkładu korkowego zalecamy również instalacje folii paroizolacyjnej.

MONTAŻ PODKŁADU KORKOWEGO

Podkład korkowy należy swobodnie układać w rzędach, a przerwy pomiędzy korkiem nie powinny być większe niż 2 mm. Należy też zwrócić uwagę na to, aby połączenia podkładu korkowego nie pokrywały się z połączeniami nawierzchni tj. paneli podłogowych, dlatego zaleca się układanie podkładu prostopadle do kierunku ułożenia paneli.

FILM INSTRUKTAŻOWY: MONTAŻ PODKŁADU KORKOWEGO POD PANELE

PORADY DOTYCZĄCE UŻYTKOWANIA PODKŁADU KORKOWEGO

W zależności od pory roku w okresach grzewczych, a także pomiędzy nimi, mogą pojawić się szczeliny między panelami. Powstawanie owych szczelin nie jest wadą, a wynika z oddziaływania czynników zewnętrznych, co się z tym wiąże – nie podlega gwarancji.

Przy zastosowaniu podkładu korkowego pod panele na systemem ogrzewania podłogowego, temperatura powierzchni podkładu nie może przekroczyć 26 st.

Korek jest produktem pochodzącym z drzew samoregenerujących się, tym samym wytwarzany jest na bazie surowców naturalnych. Wiąże się z tym naturalnie możliwy efekt różnic kolorystycznych. Różnice mogą występować pomiędzy próbkami i wzornikami, a rzeczywistym produktem, a także między seriami produkcyjnymi korka. Dodatkowo długotrwałe oddziaływanie promieni słonecznych może wpłynąć na kolorystykę korka, co za tym idzie, mogą powstać różnice kolorystyczne.

Należy zwracać szczególną uwagę podczas użytkowania korka na uszkodzenia mechaniczne powierzchni spowodowane twardymi i ostrymi przedmiotami (np. obcasy), ciężkimi meblami (w przypadku parkietu korkowego), defekty wyrządzone przez ostre pazury zwierząt, żwir, piasek a także wszystkie szkody powstałe w wyniku zadrapań, wyżłobień, zwykłego wycierania się powierzchni, zalania czy pożaru nie są obejmowane gwarancją.